|

Tricovivax – ravim juuste väljalangemise korral

Ravimireklaam
Millal ja kuidas saab juuksur aru, et tegemist on tõsise probleemiga?

Nagu iga juuksur teab, siis juuksed kasvavad faasidena. Telogeen ehk puhkefaas kestab keskmiselt 100 päeva. Selles faasis juuksed kas kukuvad välja või tõugatakse kohalt, uute kasvamist alustanud juuste poolt. Loe juukse kasvufaasidest.

Puhkefaas on sageli ebameeldiv ning võib tekitada tunde, et olukord on olukord on tegelikkusest tõsisem. Juuksuril on oluline aru saada, millal on juuksed lihtsalt puhkefaasis ning millal on tegemist probleemiga, mis niisama ei möödu.

Kõige levinum nn probleemne juuste väljalangemine on androgeenne alopeetsia. Selle esinemissagedus on üle 40-aastastel meestel ca 50%, naistel mõnevõrra vähem, kuid koos vanusega kasvab sagedus tunduvalt. 70-aastaste meeste puhul on esinemissagedus juba ca 80% ja naistel 50%. Enamlevinud põhjused on hormoonide taseme muutused, stress, erinevad haigused, mitmed ravimid, vitamiinide ja mikroelementide puudus, valed juuksehoolduse võtted. Hiljuti on leitud ka, et mõlemal sugupoolel võib androgeense alopeetsia esinemine olla seotud COVID-19 infektsiooni läbipõdemisega.

Kuidas aru saada, et juuste hõrenemise põhjus on just androgeenne allopeetsia?

Enamasti diagnoositakse androgeenne alopeetsia anamneesi ja kliinilise pildi põhjal. Meestel toimub kõigepealt otsmiku juustepiiri taandumine, seejärel oimupiirkonna juuste hõrenemine. Naistel hõrenevad juuksed järk-järgult kogu pealael ja märgatavaid juusteta alasid ning otsmiku juustepiiri taandumist tavaliselt ei teki.

Diagnoosimisel võetakse arvesse perekondlikku geneetilist eelsoodumust, järkjärgulist haiguse progressiooni, suurenenud juustekadu, tüüpilisi haaratud alasid ja karvade struktuuri muutusi, kus pikad jämedad pigmenteerunud terminaalkarvad muutuvad lühemateks ja peenemateks pigmenteerumata velluskarvadeks. Vajadusel teostatakse ka vereanalüüs või nahatüki uuring.

Tänapäeval on üheks diagnoosimise meetodiks ka dermatoskoopia/trihhoskoopia, kus vastava instrumendiga spetsiaalse valguse ja suurendusega peanahka uurides võib leida antud haigusele viitavaid tunnuseid. Vajadusel, kui kliiniline pilt ja anamnees ei ole diagnoosimiseks piisav, teostatakse ka laboratoorseid uuringuid, kus verest uuritakse spetsiifilisi hormoone, aneemia, kilpnäärme funktsiooni ja autoimmuunhaiguste markereid. Harvadel juhtudel tehakse diagnoosi täpsustamiseks ka histoloogiline nahatüki uuring.

Millised on androgeense allopeetsia ravivõimalused?

Kaks põhilist FDA poolt heakskiidetud ravimit androgeense alopeetsia raviks on minoksidiil ja finasteriid. Lokaalset minoksidiili võivad kasutada nii mehed kui naised. See vähendab juustekadu, pikendab kasvufaasi, stimuleerib juuksekasvu, suurendades karva diameetrit ja tihedust, ning parandab lokaalselt peanaha verevoolu. Finasteriid, mis on Eestis saadaval vaid suukaudse retseptiravimina meestele, pidurdab juuste väljalangust ja soodustab haiguse algfaasis ka juuste tagasikasvu. Muude ravivõimalustena kasutatakse veel erinevaid injektsiooniteraapiaid, valgusravi ja juuste siirdamist.

Alopeetsia ravi on nii arstile kui ka patsiendile suur väljakutse, kuna tegemist on pikaajalise protsessiga, mil raviefekt ei saabu kiiresti. Tulemuse säilitamiseks on vajalik sisuliselt eluaegne ravi ja ravivastus ei pruugi olla täielik.

Apteekides on saadaval käsimüügiravim Tricovivax, mis on välja töötatud võitlemaks androgeense alopeetsiaga. Selle peamine toimeaine on minoksidiil parandab peanaha verevarustust ja pikendab juuste kasvufaasi. See tähendab, et väljalangevad juuksed asenduvad pikemate ja jämedamate karvadega. Tricovivax toimeaine on minoksidiil

Kui juuksur seda soovitab, siis millal on näha, et rohi mõjub?

Tricovivaxi regulaarsel kasutamisel vastavalt soovitatud annustele peatub juuste väljalangemine enamikul patsientidest mõne nädala jooksul. Märgatava juuste kasvu saavutamiseks võib siiski kuluda neli kuud või rohkem. Ravi katkestamine võib põhjustada algse seisundi taastumise kolme kuni nelja kuu jooksul.

On oluline märkida, et juuste kasv ja tihenemine ravimi toimel on individuaalne ning võib inimeseti erineda.

Tricovivaxi kasutamisel tuleks järgida arsti juhiseid ja jätkata ravimi regulaarset kasutamist säilitamaks soovitud tulemus.

Kas on inimesi, kellele see preparaat ei sobi?

Tricovivaxi ei soovitata alla 18-aastastele ja üle 65-aastastele patsientidele, rasedatele ning imetavatele emadele, kuna puuduvad andmed ohutuse ja efektiivsuse kohta. Enne ravi alustamist Tricovivax’iga tuleb peanahka kontrollida. Peanahk peab olema normaalses seisukorras, sest nahapõletik või kahjustused (marrastused, psoriaas, päikesepõletused või tugev koorumine), võivad suurendada ravimi imendumist naha kaudu, mis omakorda suurendab süsteemsete kõrvaltoimete riski.

Mis juhtub, kui seda kasutab inimene, kellel tegelikult tõsist probleemi juuste väljalangemisega ei ole?

Kindlasti ei tohi unustada, et tegemist on ravimiga, millel on omad kõrvaltoimed ning mis on mõeldud probleemse seisundi raviks.

Toode on müügil apteekides hinnaga 29.90

Allikas: Anne&Stiil; Ravimiinfo

Vaata ka: https://buduaar.tv3.ee/telesaade-buduaar/juuste-kasvu-stimuleeriv-ravim-tricovivax/

Veel sarnaseid postitusi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.