Eesmärk: Tõestada kutse taotleja oskuste ja teadmiste vastavus juuksur, tase 5 nõudmistele.
Põhiaspektid hindamisel:
1. Tööstaaž 8 aastat, pidev erialane tegevus, praktilised koolitused, tegevused juhendajana
või loomingulise juhina (kollektsioonid, pildistamised, showd), dokumenteeritud tööd ja
kirjeldused, mis vastavad kutsestandardi juuksur, tase 5 kompetentsidele.
2. Töökogemus (juuksurina) 2 aastat ja läbitud kutsestandardile vastav koolitus
Pideva töökogemuse alla ei kuulu viibimine lapsehoolduspuhkusel. Kutsestandardile vastav koolitus
on näiteks TTHK ja VOCO meistejuuksuri õpe.
Eksam:
Kutse taotleja esitab kutsekomisjonile portfoolio tõestamaks oma kutsesobivust. Kui portfoolio vastab nõuetele, saadetakse see hindamiskomisjonile.
Hindamiskomisjon töötab portfoolio läbi, koostab selle kohta aruande, tuues välja portfoolio tugevused ning nõrkused ning valmistab ette küsimused intervjuuks. Juhul, kui portfoolio sisu on puudulik, siis seda kaitsmisele/intervjuule ei lubata. Intervjuu aeg avalikustatakse koos portfoolio laekumise tähtajaga. Intervjuu toimub ajakava alusel – iga kutse taotleja saab endale isikliku kellaaja. Enne intervjuud saadab kutsekomisjoni esindaja kutse taotlejale eksami juhise (kellaajad, lingid, käitumisnormid jne)
Hindamine
Intervjuu viivad läbi erialase taustaga tunnustatud hindajad, kes on eelnevalt tutvunud portfoolioga ja kinnitanud selle vastavuse hindamiskriteeriumitele. Hindajatel ei ole lubatud anda subjektiivseid hinnanguid, kuid nad võivad ära märkida aspektid, mis neile eriti meeldisid.
Kutse taotlejal on õigus esitada hindaja küsimuste ja käitumise kohta pretensioone, kui see tundub ebakompetentne.
Portfoolio lubatakse kaitsmisele, kui kõik peatükid on portfoolios korrektselt vormistatud ning vastavad nõuetele. Juhul, kui esineb puudujääke, saadetakse portfoolio tagasi paranduste tegemiseks ning vajadusel lepitakse kokku uus kaitsmise aeg.
Portfoolio hindaja saadab enne kaitsmist teemad (kuni 4 alateemat), millest soovib portfoolio autoriga
vestelda. Selle eesmärgiks on anda portfoolio autorile võimalus end ette valmistada esitlemaks oma teadmisi võimalikult parimal viisil.
NB! Portfoolio hindamise aeg on piiratud ja need küsimused võivad saabuda ka kaitsmisele eelneval päeval.
Ühe portfoolio kaitsmiseks ehk vestluseks hindamiskomisjoniga on ettenähtud 20-30 minutit. Hindajatel on õigus seda aega lühendada.
Hindamine toimub veebi teel. Iga kutse taotleja saab oma kellaaja, millal tal lubatakse eksamiruumi siseneda. See tähendab, et kui kaitsmise aeg on 10.30, siis lubatakse kutse taotlejal eksamikeskkonda sisse logida alates 10.25. Kui hindajatel pole rohkem küsimusi ja kaitsmine on lõppenud, tuleb keskkonnast lahkuda.
Korraga osalevad kaitsmisel ainult hindajad ja kutse taotleja.
Kutse taotlejal ei ole lubatud kaitsmise ruumi kaasata teisi inimesi. Kui kaitsmine toimub koduses keskkonnas, siis palume kodustel leida 30 minutiks tegevus mõnes teises ruumis.
Juhul, kui kaitsmiseks kasutatakse kooli arvutit, siis palume leida võimalus, kus kutse taotleja saab kaitsmise ajal olla arvuti ees üksinda.
Kutse andja salvestab portfoolio kaitsmise. Seda salvestust kasutatakse ainult võimalike arusaamatuste lahendamiseks ja vajalike täpsustuste tegemiseks. Kutse taotlejal on oma kaitsmise salvestamine keelatud. Juhul, kui seda tehakse on hindajatel õigus kaitsmine lõpetada ning lugeda eksam mitte sooritatuks. Kui peale kaitsmist ja kutse omistamist selgub, et on olemas salvestus vms, ning pole järgitud kutse andja ettekirjutusi, rakendatakse kutseseaduse § 22 (1), mis ütleb: 1) kutsetunnistus on saadud pettuse tee.
Portfoolio
Portfoolio luuakse digitaalselt.
Sobib:
• blogi,
• veebileht,
Ei sobi eraldi failidena edastatud materjal, Word, Ecxel jms. Siia alla kuulub ka kaustad, mis
koosnevad eraldi kaustadest n Dropbox, Google drive, Onedrive jt.
Visuaalne materjal võib olla nii fotode kui videotena. Lisakirjeldused võib esitada nii kirjalikult kui helifailina. Arvesse läheb ka tegevusi kirjeldava video tekst. Fotod ja videod peavad olema selged, kui ei pea olema professionaalselt üles filmitud. Helifail peab olema selge ning hästi kuulatav.
Portfoolio peab olema üks tervik, kus teemad on jagatud peatükkideks.
Portfoolio ei pea olema kõigile veebis kättesaadav. Autor teeb soovi korral portfoolio nähtavaks ainult hindamise ajaks või edastab komisjonile paroolid või muu, mis tagab juurdepääsu.
Portfoolio peatükke võib ja on soovitav omavahel ühendada. Näiteks juuste lõikamine ja värvitöö on tehtud ühele kliendile ning visuaalne materjal on videos või pole muul põhjusel võimalik lõikust värvimisest eraldada. Sellisel juhul paigutatakse sama video mõlemasse peatükki. Kui lisatud on ka tekst, siis see poolitatakse vastavalt teemale.
Praktiliste tööde lõpptulemused ei pea vastama algselt plaanitule, kui juuksur oskab välja tuua aspektid, miks teenus ei õnnestunud või miks ta muutis algset plaani, loetakse see positiivseks tulemuseks.
Lõikuste juurde tuleb lisada lõikusjoonised ja soengute juurde soenguplaanid.
Vastavalt juuksur, tase 5 kutsestandardile, peab portfoolio sisaldama järgmisi eristuvaid peatükke:
Juuste ja peanaha pesemine ja hooldamine
Naiste juuste lõikamine
Meeste juuste lõikamine. Habemeajamine ja habeme kujundamine
Juuksestruktuuri püsimuutmine
Juuste värvimine
Soengu kujundamine
Koolitustel osalemist tõendavad tunnistused
Juhendamine ja juhtimine
Autori tutvustus
Kliki: https://juuksurpotfoolio.wordpress.com/autori-tutvustus/
Portfoolio vormistuse näidis
Kliki: https://juuksurpotfoolio.wordpress.com/
Hindamiskriteeriumid
Kompetentsid ja tegevusnäitajad kutsestandardis | Hindamiskriteeriumid | Hindamismeetodid | Põhjendused/märkused |
B.2.1 Juuste ja peanaha pesemine ja hooldamine | |||
1. määratleb kliendi peanaha ja juuste (tervisliku) seisundi, 2. valmistab töökoha ette kliendi juuste ja peanaha pesemiseks ning valib pesemiseks sobivad tooted lähtuvalt teenuse iseloomust ning kliendi juuste ja peanaha seisundist; 3. peseb juukseid ja peanahka, kasutades masseerivaid pesemisliigutusi; 4. teeb pikemaajalise mõjuga juuksehooldusi (sh keratiinhooldus, juuste lamineerimine), arvestades kliendi juuste seisundit ning eelnevat töötlusastet; 5. teeb pikemaajalise mõjuga peanahahooldusi (sh juuste väljalangemist 3 pärssivad, juuksekasvu soodustavaid ja kõõmavastaseid hooldusi), arvestades kliendi peanaha seisundit; nõustab klienti koduste hooldustoodete valikul, lähtudes pikemaajalise juukse- ja peanahahoolduse spetsiifikast. | 1. määratleb kliendi juuste ja peanaha hetkeseisu; 2. küsib määratlusest tulenevaid küsimusi hoolduse planeerimise eesmärgil; 3. tunneb juuste ehitustja nahaanatoomiat; 4. tunneb juuksehooldustooteid ja nende mõju; 5. planeerib hoolduste ajalise kava; 6. kirjeldab valitud tegevuste lõpptulemust ja nõustab klienti. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.2 Juuste lõikamine | |||
1. selgitab konsultatsiooni käigus välja kliendi soovid, vajadused, võimalused ja isikupära; 2. koostab ja kombineerib juukselõikuse kavandi, lähtudes moesuundadest ja disainipõhimõtetest (vorm, tekstuur, kompositsioon); 3. konstrueerib ja lõikab juuksed, arvestades kliendi näo ja pea kuju, juuste pikkust ja tekstuuri, kasutades erinevaid lõikustehnikaid. | 1. kirjeldab ja näitlikustab kliendi soove ja tema anatoomilisi iseärasusi ning isikupära; 2. esitleb juukselõikuse vormide tundmist juukselõikuste kirjeldamisel; 3. kasutab erinevaid juukselõikustehnikaid; 4. konstrueerib juukselõikuse; 5. joonistab juukselõikusskeemi, milles on esindatud lõikusjoon, jaotusjoon(ed), tõstenurk, lõikuse kujundlik joon; 6. kirjeldab ja näitlikustab, kuidas teostas juukselõikuse arvestades kliendi näo ja pea kuju, juuste pikkust ja tekstuuri, kasutades erinevaid lõikustehnikaid. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.3 Habemeajamine ja lõikamine | |||
1. lõikab habet ja vuntse, kujundades neid vastavalt kliendi näo kujule, karvakasvu eripärale ja kliendi soovile ning kasutades lõikusele vastavaid töövahendeid; 2. peseb ja hooldab habet, vastavalt kliendi näonaha seisundile; viimistleb habeme, kasutades vastavaid hooldus- ja viimistlusvahendeid; 3. valmistab näonaha habeme ajamiseks ette, vastavalt naha seisundile ja habemekarva struktuurile; ajab habet, kasutades erinevaid habenoavõtteid; 4. teeb näonaha järelhooldust, kasutades sobivaid hooldusvahendeid; 5. soovitab kliendile tooteid koduseks habeme ja vuntside hoolduseks. | 1. kirjeldab ja näitlikustab, kuidas lõikas habet ja vuntse, kujundades neid vastavalt kliendi näo kujule, karvakasvu eripärale ja kliendi soovile ning kasutades lõikusele vastavaid töövahendeid; 2. kirjeldab ja näitlikustab habeme pesu ja hooldust vastavalt kliendi näonaha seisundile; 3. viimistleb habeme, kasutades vastavaid hooldus- ja viimistlusvahendeid; 4. kirjeldab ja näitlikustab, kuidas valmistab näonaha habeme ajamiseks ette, vastavalt naha seisundile ja habemekarva struktuurile; 5. ajab habet, kasutades erinevaid habenoavõtteid; 6. teeb näonaha järelhooldust, kasutades sobivaid hooldusvahendeid; 7. Kirjeldab, milliseid tooteid soovitas koduseks hoolduseksja miks. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.4 Juuksestruktuuri püsimuutmine | |||
1. valib sobiva suurusega lokirullid vastavalt kliendi juuste tüübile ja eelnevale töötlusastmele; 2. kasutab erinevaid rullide keeramise tehnikaid, arvestades soovitud lõpptulemust; 3. valib ja kasutab sobivaid eelhooldustooteid lähtuvalt juuksestruktuurist; 4. valib ja kasutab püsiloki vedelikke vastavalt juuksestruktuuri omadustele ja eelnevatele töötlustele, arvestades juuksestruktuuri muutusi keemiliste reaktsioonide käigus; 5. kasutab lokivedelikku ja kinnitusainet vastavalt kasutusjuhendile; 6. valib sobiva sirgendusaine vastavalt kliendi juuste tüübile ja eelnevale töötlusele; 7. valib ja kasutab sobivaid eelhooldustooteid lähtuvalt juuksestruktuurist; 8. sirgendab juuksed, jälgides tootja kasutusjuhendit ja arvestades soovitud lõpptulemust; 9. kasutab kinnitusainet vastavalt kasutusjuhendile; 10. teeb järelhooldust, arvestades juuksestruktuuri; soovitab koduseks hoolduseks juuksehooldustooteid. | 1. kirjeldab ja näitlikustab töövahendite valiku lähtuvalt kliendi juustes ja soovitud tulemusest; 2. kirjeldab ja näitlikustab töövahendite valikut lähtuvalt kliendi juustest ja soovitud tulemusest; 3. kirjeldab ja näitlikustab töövahendite valiku järelhoolduseks ning soovitab tooteid koduseks kasutamiseks. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.5 Juuste värvimine | |||
1. soovitab kliendile värvilahendust, lähtudes tema isikupärast, moesuundadest ja värvusõpetuse põhimõtetest; 2. valmistab värvimise segu, arvestades juuste tumedusastet, loomulikku pigmenti, juuksestruktuuri omadusi ja eelnevaid töötlusi; 3. värvib juukseid, kasutades erinevaid mitmevärvitehnikaid; kannab värviskeemi järgi värvisegu juustele, järgides kasutusjuhendit ja arvestades soovitud tulemust; 4. loputab värvisegu juustest, kasutades sobivat šampooni; 5. neutraliseerib juuksed, vastavalt juuksestruktuurile; 6. soovitab kliendile sobivaid hooldustooteid. | 1. näitlikustab ja kirjeldab värvilahenduse valikut lähtuvalt kliendist, moesuundadest, värviõpetuse põhimõtetest; 2. näitlikustab ja kirjeldab värvisegu valmistamist lähtudes juuste tumedusastmest, juuksestruktuurist ja eelnevatest töötlustest; 3. näitlikustab ja kirjeldab värvimise protsessi kasutades erinevaid tehnikaid; 4. kirjeldab pigmentide esiletoomist ja neutraliseerimist; 5. kirjeldab ph tasakaalustamist teostatud värviprotseduuri järgselt. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.6 Soengu kujundamine | |||
1. keerab rulle vastavalt skeemile, juuste lõikusele, pikkusele ja näo kujule ning kliendi soovile; 2. kujundab rullisoengu, kasutades erinevaid töövahendeid ja viimistlustooteid ning lähtudes disainipõhimõtetest (vorm, tekstuur, kompositsioon) teeb föönisoenguid vastavalt lõikusele, kasutades erinevaid tehnikaid, töövahendeid ja viimistlustooteid ning lähtudes disainipõhimõtetest (vorm, tekstuur, kompositsioon); 3. tõstab soengupõhja vastavalt lõikusele, andes soengule kohevuse ja püsivuse; töötleb juukseotsi, andes neile lokilisuse või sileduse; 4. teeb ülespandud soenguid, kasutades sobivaid töövahendeid, -tehnikaid, soenguproteese ja -lisandeid; 5. teeb erinevatele ajastutele (muistne Rooma, Egiptus ja Kreeka, keskaeg, renessanss, barokk, rokokoo, 19.-21. sajand) iseloomulikke soenguid, kasutades sobivaid tehnikaid ja töövahendeid; 6. loob kollektsiooni ajastusoengutest. | 1. näitlikustab ja kirjeldab rullide keeramise tehnikaid teostatud soengute põhjal, märkides ära ka näo kuju, kliendi soovi; 2. selgitab erinevate viimistlusvahendite kasutamist ja eesmärki; 3. näitlikustab ja kirjeldab föönisoengu tegemise käiku, töövahendeid, viimistlusvahendeid ja disainipõhimõtteid; 4. koostab soenguplaani näitlikustab ja kirjeldab ülespandud soengu tegemise käiku, töövahendeid, tehnikaid, viimistlusvahendeid ja disainipõhimõtteid; 5. on valmis kirjeldama intervjuu käigus erinevate ajastute soengute eripärasid. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.7 Klienditeenindus | |||
1. loob positiivse kontakti ja juhatab kliendi eenindussaali; 2. selgitab välja kliendi soovi ning tema peanaha ja juuste seisundi; 3. nõustab klienti teenuse valikul, lähtudes peanaha ja juuste seisundist ja kliendi soovist; 4. selgitab kliendile võimalikke teenusega kaasnevaid peanaha ja juuste seisundit mõjutavaid ohutegureid; 5. nõustab klienti juuste igapäevase hoolduse erinevate võimaluste osas, lähtudes tehtud teenusega; 6. tutvustab ja soovitab juuksehooldus- ja viimistlustooteid koduseks kasutamiseks ja teeb lisamüüki; 7. lõpetab teenindussituatsiooni positiivselt ja võimalusel lepib kokku järgmise teenuse aja. | Oskab lahendada klienditeenindussituatsioone ja teeninduse eripärasid kirjeldavaid ülesandeid ning tuua näiteid tööelust puudutades teemasid nagu kliendi vastuvõtt, soovituslikmüük, personaalne soovitamine, teenindussituatsiooni lõpetamine. | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |
B.2.8 Juhendamine ja juhtimine | |||
1. juhendab ja nõustab väiksema kogemusega kolleege, sh praktikante, pakub abi tekkinud probleemide lahendamisel; 2. jälgib juhendatava tööd ja annab selle kohta tagasisidet; 3. planeerib turundustegevused, lähtudes salongi kontseptsioonist; 4. koostab püsikliendiprogramme ja haldab kliendibaasi; kaasab salongi töötajaid arendustegevustesse; 5. koostab salongi eelarve, arvestades kulusid ja tulusid; 6. järgib eelarve täitmist; 7. broneerib juuksuriteenuste aegu, lähtudes protseduuride ajakulust ja töögraafikust; 8. vajadusel teavitab klienti broneeringu muutustest; 9. kujundab teenuste hinnad, lähtudes sisseostuhindadest, tegevuskuludest ja turusituatsioonist; 10. planeerib müügikampaaniaid, arvestades laoseisu, hooaega jm; 11. koostab töö- ja puhkusegraafikuid, lähtudes õigusaktidest ja salongi vajadustest; 12. selgitab välja töötajate koolitusvajaduse ja organiseerib töötajate koolitamise; 13. organiseerib vajalike töö- ja kulumaterjalide hankimise | 1. annab ülevaate ühest tegevusest: Salongijuht, tiimijuht, projektijuht, loovjuht, juhendaja, koolitajana | Portfoolio | Hindamiseks on portfoolio ja selleks tuleb kogu kriteeriumitele vastav info anda edasi võimalikult täpse sõnastuse ja visuaalse materjali abil. |