Põhjused, miks juuksed välja langevad

Põhjuseid on palju. Mõnel juhul on abi vitamiinidest ja vastavatest šampoonidest ning toonikutest, teistel juhtudel on abi leidmine aga vägagi keeruline.

Hormonaalne juuste väljalangemine

Sellise juuksekao puhul toimub järk-järguline juuste kasvufaasi lühenemine, kasvavad juuksed on järjest lühemad ja peenemad, samuti värvitumad. See on seotud liigse meesuguhormoonide hulgaga organismis ja ülemääraste hormooni retseptoritega  juustejuurtes.

Meestel algab juuste väljalangemine oimukohtadelt juustepiiri M-kujulise taandumisega. Hiljem muutub juuksekadu nähtavaks pealael ning kiilanenud piirkonnad võivad ühineda. Protsess võib alata varases noorukieas aga ka 40- 50tes eluaastates.

Naistel ei teki kiilaid piirkondi, kuid nende juuksed muutuvad ajapikku aina õhemaks, eriti pealae piirkonnas. Naiste juuksekadu on tegelikult juuste tiheduse vähenemine, mille puhul 3-5 karvast koosnevad juuksesalgud hõrenevad kahe või isegi ühe karvani. Tüüpiliselt juustepiir otsmikul ei muutu, kuid rasketel juhtudel esineb sarnaselt meestega juustepiiri taandumine oimukohtadelt.

Alopeetsia

Pärilikku juuste väljalangemist nimetatakse ka androgeenseks alopeetsiakas ehk meestüüpi juuksekaoks. Alopeetsia on aga seisund, kus juuksed langevad välja osaliselt või täielikult ning selle immuunsussüsteemi häire täpset põhjust ja ravi, mis töötaks iga haigusjuhu korral, pole kahjuks veel avastatud.

Alopeetsia esimesed tüüpilised sümptomid on väikesed kiilad laigud. Mõne aja pärast võib neid tühimikke olla juba mitu. Need kiilad laigud peas ning habemepiirkonnas võivad olla mitmesugused, kuid kõige levinumalt on nad ümmarguse või ovaalse kujuga. Selliseid laike võib esineda kõigis keha piirkondades, kus on karvad. Kui tühimiku servast tõmmates eraldub karvu, viitab see aktiivsele haigusele ja edasisele karvade kaole.

Seisundi nimeks on koldeline alopeetsia (Alopecia areata). See võib aja jooksul muutuda  Alopecia totalis´ks ja ka Alopecia universalis`ks. Esimese puhul langevad välja kõik peas olevad juuksed ning teise puhul kaovad kõik kehal olevad karvad. Seisund võib iseenesest taanduda kui ka ägeneda.

Pikenenud juuste puhkefaas (Telogen effluvium).

Ühtlane juuste hõrenemine on ajutine seisund, mida iseloomustab suurenenud juuste väljalangemine ja ühtlane juuste hõrenemine üle kogu pea. Sageli on seos mõned kuud varem esinenud stressiseisundiga, nagu üldhaigus, rasedus ja sünnitus, operatsioon, emotsionaalne stress, kaalu kaotus jm.

Veel võivad juuste väljalangemist põhjustada:

  • Seeninfektsioon peas  (tinea capitis) võib põhjustada juustekao haiguskolletes.
  • Nahahaigused peas, nagu psoriaas jms, võivad samuti tekitada juustekao haiguskolletes.
  • Juuksed, millel puudub anagen faas. See defekt on pärilik ning sellised juuksed on hästi õrnad, õhukesed ja rabedad, mis kammimisel langevad kergesti välja.
  • Mehaanilistest kahjustustest tingitud juuksekadu. Sellised kahjustused on näiteks tugeva pingega soengud ja peavigastused.
  • Juustega mängimine ja nende rebimine. See on närvisüsteemi haigus, mille meditsiiniline nimi on trihhotillomania. Raskematel juhtudel rebitakse peast välja suurel hulgal juukseid. Tekkiv valu leevendab ärevust ja stressiseisundit.
  • Mõned ravimid võivad põhjustada juuste väljalangemist. Nendeks on vähiravimid (tsütostaatikumid), lipiide alandavad ravimid, antidepressandid, beetablokaatorid ja AKE inhibiitorid (kasutatakse kõrgvererõhutõve ja südame isheemiatõve korral).
  • Mikrotoitainete nagu tsink ja raud, puudus.
  • UV- kiirte kahjustus ehk liigne katmata juustega päikese käes viibimine.
  • Pikaajalised põletikud organismis.

Täpse põhjuse leidmine võib olla väga keeruline ja pikaajaline protsess. Kindlasti on eeldamise asemel targem paluda kliendil teha üks põhjalik tervisekontroll. Vastavad toonikud ja šampoonid on profülaktilised ning väga tihti nad ei aita probleemi lahendad. Kindlasti on nad aga väga tõhusad kui soovitakse seisundist taastuda või seda ennetada.

Jaga uudist ka teistega!