Külma mütsi teraapia jätab keemiaravi ajal juuksed pähe?

Juuksuritel tuleb olla kliendi kõrval nii heas kui halvas. Mõnikord võib juhtuda, et uue soengu asemel tuleb kliendi juuksed hoopis maha lõigata vältimaks keemiaraviga kaasneva juustekao psühholoogilist traumat. Kel endal on tulnud see raske teekond läbida teavad kindlasti ka seda, et juustekaotus sellel stressirohkel ajal just „motiveerivalt“ ei mõju.

Täna väidetakse aga ajakirjas Modern Salon, et kõik see võib muutuda. Lahenduseks on „Külma mütsi teraapia“.

Teraapia seisneb selles, et patsient kannab keemiaravi ajal jääkülma, kitsalt ümber pea olevat mütsi. Tänu sellele kitsenevad peanahas olevad veresooned ja keemiaraviga organismi paisatud ravim ei saa mõjutada karvanääpsu. Viimane on põhjuseks, miks juuksed ravi ajal välja langevad. Kuigi sellel teraapial on olnud edu, ei sobi see kahjuks kõigile ja mõne ravimi puhul see ei toimi.

Põhiliselt on praegu kasutusel kaks meetodit

Esimese puhul müts jahutatakse spetsiaalses külmikus, mille temperatuur on madalam kodukülmiku omast. Patsient kannab mütsi 30 minutit ning siis see vahetatakse värskema, otse külmikust võetu vastu.  Penguin Cold CapsChemo Cold Caps , ElastoGels.

Teisel juhul on müts ühendatud jahutusseadmega, mis tasapisi külmutab mütsi vastavale temperatuurile ning hoiab selle muutumatuna.  DigniCap SystemPaxman Scalp Cooling System

Mõlemad meetodid on läbinud ka kliinilised uuringud, kuid tulevik näib olevat teisel meetodil, sest patsientidele meeldib rohkem järkjärguline temperauuri langemine ning samuti saab kogu teraapia ajal kanda ühte mütsi.

Oponendid on väitnud, et peanaha jahutamine võib mõjuada ravi selles piirkonnas ning võimalikud on metastaasid. Selle väite lükkavad ümber aga vastavad uuringud, mis on tõestanud metastaase peanahas pole täheldatud.

Allikas. http://www.modernsalon.com

Jaga uudist ka teistega!