Kui kardad kiilaks jääda, siis kitku juuksed välja

Meditsiiniajakiri Cell avaldas hiljuti teadusuudise, et tulevikus saab kiilaspäisust ravida juuste välja kitkumisega.

Kui kitkuda juukseid välja spetsiaalsel moodusel, saadab juukse follikuli süsteem välja stressisignaali. Põletikku tekitav signaalmolekul vallandab tavaliselt üksiku juukse taaskasvu. Teadlane Cheng-Ming Chuong leidis nähtuse taga olevat mehhanismi, et üksikuid karvu välja kitkudes eritatakse tsütokiini CCL2, vahendab ERRi teadusportaal Novaator. Kui aga samasse piirkonda koguneb tsütokiini piisavalt palju, näib see andvat karva kasvatamise käsu ka suikunud olekus karvanääpsudele, mida eelnevalt ei mõjutatud.

Üksikult kasvavate  karvade kitkumisest pole kasu. Kitkuda tuleb karvu alalt kuhu neid on jäänud rohkem, sest kui samasse piirkonda koguneb tsütokiini piisavalt palju, näib see andvat karva kasvatamise käsu ka suikunud olekus karvanääpsudele, mida eelnevalt ei mõjutatud. Hiirte puhul oli näiteks viie millimeetrise läbimõõduga sõõrist 200 karva välja kitkumisel võimalik algata 1300 uue karva kasv.

Töörühm nendib, et hetkel jääb ebaselgeks, kui hästi peab leid paika inimeste puhul. Hiirte karvad kasvad tüüpiliselt lainetena, mis võib tähendada, et nende karvadevaheline koordinatsioon on juba loomupäraselt parem. Lisaks oli tegu noorte hiirtega. Ent samal ajal viitab tsütokiini osalus võimalusele, et kudede taastumise koordineerimises võib immuunsignaalidel  olla üks kandev roll.

Uurimus ilmus ajakirjas Cell.

Regereeritud: novaator.err.ee

Jaga uudist ka teistega!